Sınıf Annesi Uygulaması Kaldırıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı son dönemlerde ortaya çıkan sınıf annesi ile ilgili tartışmalı videolardan sonra bu uygulamayı kaldırdı. Sınıf annesi uygulaması kaldırıldı.

Valiliklere, MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Zarife Seçer tarafından gönderilen ‘Mevzuatta yer olmayan uygulamalar hakkında (Sınıf annesi)’ konulu yazıda, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladıklarına, ders araç-gereci temini yönünde faaliyette bulunduklarına, zaman zaman derslere müdahil olduklarına ve öğrencilerin görüntülerini kaydettiklerine dikkat çekildi.

Öğretmen dışındaki kişilerin eğitim ortamlarına müdahalesinin eğitimin niteliğini bozduğu ve pedagojik ilkelere aykırı durumlar oluşturduğu kaydedilen yazıda “Valiliğinizde okullarda sınıf annesi ve benzeri adlar altında mevzuatta yer almayan uygulamalara mahal verilmemesi, bu konuda okulların uyarılması ve gerekli tedbirlerin alınmasını hususunda gereğini rica ederim” ifadelerine yer verildi.

Sınıf annesi nedir? Ne iş yapar?

“Sınıf annesi” terimi genellikle okullarda kullanılan bir ifadedir ve genellikle öğrenci velileri arasından gönüllüler arasından seçilen bir kişiyi ifade eder. Sınıf annesi, öğrenci ve öğretmen arasındaki iletişimi kolaylaştıran, sınıf etkinliklerini düzenleyen ve sınıfın genel organizasyonunda yardımcı olan bir rolü üstlenir.

Sınıf anneleri genellikle sınıf içindeki ebeveynlerle iletişim kurar, veli toplantılarına katılır, sınıf etkinliklerini planlar ve düzenler, gerekli durumlarda öğrenci ve öğretmen arasında köprü görevi görürler. Bu, sınıf içinde daha iyi bir iletişimi ve işbirliğini teşvik etmek amacıyla yapılan bir girişimdir. Sınıf annesi genellikle öğrenci velileri arasında daha yakın bir topluluk oluşturmaya yardımcı olan bir rol oynar.

Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
13ws<f<v
13ws<f<v
3 ay önce

ilk

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x